Saranda i okolice


Zatoka SarandaLuksusowy kurort, uzdrowisko i port. Przez 300 dni w roku panuje tu słońce, ze średnią temperaturą 17°C, latem powyżej 30°C. Okoliczne góry wznoszą się na wysokość 1500m. n.p.m. Nawet w listopadzie woda jest tu cieplejsza niż w Bałtyku w sezonie wakacyjnym.

 

 

 

 

Bulwar nadmorskiSaranda ulokowana jest nad brzegiem morza, ma kształt amfiteatru otaczającego zatokę. Jej centralnym punktem jest palmowa aleja wzdłuż brzegu. Bogate życie nocne, kluby, restauracje, w kawiarni za kilkadziesiąt leków można wypić pyszną kawę.

 

 

 

 

 

 

Port rybackiDo portu codziennie zawijają promy i statki z pobliskiej greckiej wyspy Korfu.  W starożytności miasto nazywało się Onchesmos  i w centrum odsłonięto jego spektakularne pozostałości. W pokoju współistnieją świątynie chrześcijańskie i muzułmańska. Dźwie kościelnych dzwonów i dobiegający z minaretu śpiew muezzina wspólnie wyznaczają pory dnia.

 

 

 

 

Ruiny ButrintuOkolice Sarandy obfituje w zabytki iliryjskie, greckie, rzymskie, bizantyjskie, weneckie i tureckie. Do najbardziej znanych należy Butrinti -bałkańskie Pompeje- znajdujące się na liście miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość leży na jeziorze o tej samej nazwie, które stanowi część Parku Narodowego. Jezioro jest mieszaniną wody słodkiej i słonej. Po przejechaniu 24 km z

Baptysterium w Butrinti

Sarandy odsłania się wzgórze, przed wiekami wyspa, na której rozpościera się starożytne miasto zwieńczone zamkiem. Na powierzchni pięciu hektarów otoczonych murami natkniemy się m.in. na akropol, termy, nimfeum, agorę, teatr, gimnazjon, świątynie Asklepiosa, wille rzymskie, bramy miejskie, wieże, warownie wenecką, bazylikę paleochrześcijańską , baptysterium, pałac episkopalny. Strategiczny ośrodek opisywany przez Stracona, Wergiliusza, Tukidydesa, Dionizjosa z  Halikarnasu, wizytowany przez Juliusza Cezara   podupadł ostatecznie w  XVI w.

 

Butrint 1    Butrint 2    Butrint 3    Butrint 4    Butrint 5

 

Panoramę wybrzeża morskiego z Sarandą i Butrinti zobaczysz wizytując rozlokowane na wzgórzu antyczne miasto Phoinike. Zamieszkane od  czasów prehistorycznych rozwijało się aż po okres bizantyjski. Dzięki wykopaliskom przespacerujesz się przez mury obronne z bramami, akropol, helleńską świątynie, teatr, bazylikę, cysterny na wodę , wille mieszkalne i bogatą nekropolie z sarkofagami rzymskimi i greckimi. Prace archeologiczne wciąż trwają więc możesz być pozytywnie zaskoczony po dojechaniu na miejsce!

 

Na północ od Sarandy w kierunku miejscowości Vlora rozpościera się Riwiera Albańska, zwana także Riwierą Kwiatów.

 

Niebieskie okoJadąc z Saranda do Gjirokaster można zobaczyć  Niebieskie Oko. Jest to źródło u podnóża góry, które wybija pod ciśnieniem wodę z jaskini  tworząc rwącą rzekę. Tablica informacyjna ukazuje nam jej profil poznany aż do 50m. Źródło ma intensywny niebieski kolor.

 

 

 

 

 

 

Stara stolica twierdzaW odległości 56 km od Sarandy znajduje się dawna stolica Gjirokaster. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1336 r. Od 1417 r. miasto we władaniu Turków.
W okresie socjalizmu jako miejsce urodzenia Envera Hodży było miastem mauzoleum. Miasto usytuowane jest na trzech zboczach wzgórza. Na jednym widzimy twierdzę, która stale rozbudowywana od początku istnienia miasta, służyła zarówno podczas I jak i II wojny światowej.

Dlaczego Albania? / Nurkowanie / Noclegi / Dojazd / Cennik / O nas / Galeria / Kontakt

Polska Baza Nurkowa Albania - Saranda