Geografia


Góry albańskieKraj o powierzchni polskiego województwa liczy 3,5 mln mieszkańców . Na północnym wschodzie kraju  znajdują się wysokie góry Północnoalbańskie, które na południu łagodnieją i przy brzegu Adriatyku przechodzą w równinę. Albania jako jedyna na Półwyspie Bałkańskim posiada piaszczyste plaże. 

Bardziej na południe 

nad Morzem Jońskim rozciągaPiaszczysta plaża się Riwiera Albańska z przepięknymi zatoczkami i stromymi górami. Ponad 70% powierzchni Albanii stanowią góry. Najwyższy szczyt znajduje się na granicy z Macedonią – Golem Korab (2764m). Albania jest drugim krajem w Europie pod względem średniej wysokości n.p.m. Niziny występują wzdłuż wybrzeża. Znaczne powierzchnie zajmują delty rzek z niemal odciętymi od morza

Delta rzeki wypływającej z jeziora Butrinckiegolagunami. Na nizinie nadmorskiej panuje klimat typowy dla krajów basenu śródziemnomorskiego. Suche gorące lato, umiarkowana i deszczowa zima. W maju robi się naprawdę ciepło, woda w morzu nadaje się do kąpieli aż do listopada. Temperatura na wybrzeżu zimą  ma 5-9 stopni, latem oscyluje wokół 30 stopni. W górach panuje klimat kontynentalny. Zima jest mroźna i obfita w opady.

 

Jezioro Butrinckie

Temperatura w górach  zimą może spaść do –20 stopni, latem do 15. W granicach Albanii leżą fragmenty trzech dużych jezior pochodzenia tektonicznego: Szkoderskiego, Ochrydzkiego i Prespańskiego. Na nizinach występuje wiecznie zielona roślinność śródziemno- morska. Flora zdecydowanie różni się od tej, którą możemy oglądać na co dzień u nas. Na wybrzeżu drzewa migdałowe, orchidee, powyżej gaje oliwne i figowe, stoki gór porastają lasy dębowe, rosną kasztanowce jadalne, platany,  graby i bukszpany. Powyżej 1800 m występują lasy bukowo sosnowe. Lasy i zarośla zajmują 43% powierzchni kraju. Fauna Albanii to nie tylko gatunki pospolite w Europie: niedźwiedź, wilk, ryś, kozica, zając, sarna, dzik, lis, ale również foki, gekony, żółwie, pelikany czy na szczęście rzadkie skorpiony. Albania to raj również dla wędkarzy z bogactwem z jednej strony ryb morskich, a z drugiej górskich pstrągów. Na dodatek w Jeziorze Ochrydzkim (362 km², głębokość 287 m.) występuje bogactwo endemitów, takich jak łosoś ochrydzki, którego w razie niepowodzenia na wędkowaniu można zamówić w przydrożnej restauracji. Na straży natury stoi 13 parków narodowych, liczne rezerwaty i parki narodowe.

Dlaczego Albania? / Nurkowanie / Noclegi / Dojazd / Cennik / O nas / Galeria / Kontakt

Polska Baza Nurkowa Albania - Saranda