informacje praktyczne


Szczegółowe informacje  znajdziecie w jedynym dostępnym w języku polskim przewodniku po Albanii  renomowanego wydawnictwa ,,Piątek Trzynastego".  Należy jednak mieć na uwadze postęp cywilizacyjny, który jest tak szybki, że niektóre podane dane można włożyć między bajki.

Granica

Od dnia 1 kwietnia 2009, obywatele krajów Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodu osobistego. Podstawą prawną jest decyzja nr 362 z dnia 01.04.2009r Rady Ministrów Republiki Albanii, przesłana Ambasadzie RP w Tiranie notą nr 11789/1 dnia 8 października 2009r.

Wjeżdzającym celnik wręcza dokument potwierdzający legalny wwóz samochodu. Nie gubić, zachować do wyjazdu. Opuszczając kraj należy zapłacić  10 euro. Teoretycznie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale w 2009 nikt go od nas nie wymagał. Niezbędne jest międzynarodowe ubezpieczenie OC (zielona karta), które otrzymacie od ręki u swojego ubezpieczyciela. Odprawa przebiega sprawnie i nikt nigdy w rzeczach nam nie grzebał, ani w Albanii, ani w Serbii, ani w Macedonii. Jedynie zewnętrzna granica UE (tj. węgierska) może oznaczać rozpakowanie samochodu.

Zdrowie

Egzotyczne choroby nie występują, a tym samym obowiązek dodatkowych szczepień. W razie potrzeby mozna skorzystać z publicznej lub prywatnej pomocy lekarskiej. Szpital w Saranda - telefon 00355-852-2442. Pogotowie ratunkowe - telefon 127 i 112.

Komunikacja

Sieć autobusów dalekobieżnych jest dobrze rozwinięta. W Saranda postój autobusów znajduje się w centrum miasta. Bilet do Tirany kosztuje 10 Euro. Czas podróży - 6 godzin. W miastach kierunki czasem nie są oznakowane, ale tubylcy na dźwięk miejsca docelowego chętnie wskażą droge. Tory kolejowe do Sarandy nie zostały jeszcze ułożone.

Waluta

Narodowy pieniądz to LEK. 150 Lek = 1 Euro. Powszechnie akceptowane jest euro, ale po niekorzystnym kursie. Wymiany można dokonywać w bankach, kantorach i u koników. Polecamy kantory. Bankomaty są dostępne w każdym zakątku Albanii.

Internet Telefon

W Sarandzie działają dwie kawiarenki internetowe, ale z przerwami. Za okazaniem paszportu można kupić kartę do telefonu. Bardziej opłacalne jest kupienie karty na Corfu - sieć grecka obejmuje Sarandę a ceny połączeń w UE są niższe. Można również skorzystać z publicznych automatów na łatwo dostępne karty.

numer kierunkowy +355

Numer alarmowy - 129

 

Dlaczego Albania? / Nurkowanie / Noclegi / Dojazd / Cennik / O nas / Galeria / Kontakt

Polska Baza Nurkowa Albania - Saranda